Első lépés az Integráció felé

TÁMOP-5.3.1-8/2-2009-0093
“Első lépés az Integráció felé – lépésről lépésre az Ózdi kistérségben”

A projekt célja az ország egyik legelmaradottabb kistérségében a társadalom perifériájára került, munkanélküli emberek visszavezetése a munka világába. A projekt keretén belül 80 fő részére tesszük lehetővé az első lépések megtételét egy olyan segítő-támogató rendszer felhasználásával, amely az egyénre fókuszálva rugalmasan kezeli a felmerülő igényeket és problémákat, személyes törődést-kötődést jelent a szakmai megvalósító és a projektbe bevont között. A pályázat sikeres megvalósítását négyoldalú megállapodás biztosítja, szakmai és kisebbségi szervezetek, önkormányzatok bevonásával.

A projekt 311/2007/XI.17./ Korm. rendelet 2. számú melléklete alapján a komplex programmal segítendő 33 leghátrányosabb helyzetű kistérségben, az Ózdi kistérségben került lebonyolításra. A 2. számú PEJ benyújtásának időpontjáig megtörtént a projektmenedzsment és a szakmai megvalósítók felkészítése, rendszeres volt az esetmenedzserek szupervíziója, kistérségi szinten a célcsoporttagok toborzása és kiválasztása. A célcsoporttagok kiválasztása 7 településről (Borsodbóta, Csernely, Csokvaomány, Lénárddaróc, Ózd, Sáta, Uppony) történt. Összesen 212 fő célcsoporttag közül került kiválasztásara az a 80 fő, akik részére diagnózis és egyéni fejlesztési terv készítése történt meg, és kompetencia felmérésen vettek részt.

A kompetencia felmérést követően kerültek megtartásra a különböző tréningek és képzések. A 2. számú PEJ benyújtásáig 2 csoportban 80 fő részére csapatépítő tréning megtartására került sor. A kompetencia felmérésen gyengébb eredményt elért 40 fő részére 2 csoportban kulcskompetenciák erősítése képzés, a kompetencia felmérésen jobb eredményt elért 40 fő részére 2 csoportban számítógépes tanfolyam, pályaorientációs csoportos tanácsadás és életúttervezés csoportos tanácsadás került megtartásra. Ezt követően 4 csoport részére álláskeresési csoportos tanácsadás megtartására került sor.

Az eddig leírt képzéseket és tanácsadásokat követően több mint 5 hónapos szünetet tartottunk a képzések megtartása terén, és ezalatt az idő alatt azt tapasztaltuk, hogy a célcsoporttagok folyamatosan érdeklődnek a további képzések időpontja iránt.

A további képzéseket és tanácsadásokat 2010. szeptember hónapban folytattuk. Kétszer 20 fős csoport részre 3 napon keresztül bonyolítottuk le a My Fair Lady tanácsadást, vele párhuzamosan kétszer 20 fős csoport részre 6 napon keresztül a mediációs csoportos tanácsadást és tréninget. Ezt követően négyszer 20 fős csoport részére 6 napon keresztül a személyiségfejlesztő és önismereti tréninget és tanácsadást, majd négyszer 20 fős csoport részére 3 napon keresztül a drámapedagógiai tréninget bonyolítottuk le. A projekt lebonyolítsa során a menedzsment, az esetmenedzserek, és a szakmai megvalósítók folyamatosan megtartották üléseiket, egyeztették a projekt megvalósítása során szükséges teendőket. Rendszeres meghívottjai voltak az üléseknek a munkaügyi központ képviselői. A projekt megvalósításáról folyamatosan tájékoztattuk a nyilvánosságot. Összesen 28 médiaszereplés (10 nyomtatott sajtó, 6 TV, 5 rádió szereplés és 7 internet megjelenés) adott nyilvánosságot projektünk lebonyolításáról. Mindezeken túl folyamatos kapcsolatot tartottunk a projektben résztvevő települések polgármestereivel, önkormányzataival, köztisztviselőivel, kisebbségi önkormányzataival, civilszervezeteivel.

A képzések befejezését követően nagy érdeklődésre számot tartó záró konferenciát tartottunk, amelyen a célcsoporttagokon kívül megjelentek az érintett települések polgármesterei, köztisztviselői, a képző szervezetek és a munkaügyi központ képviselői is. Örömünkre szolgált, hogy ezen a rendezvényen több célcsoporttag dicsérte a projektet, saját maguk számára nagyon értékesnek minősítették és kérték további folytatását. A rendezvényről a kistérségi TV is beszámolt, kiemelve azokat az eredményeket, amely bizonyította a projekt sikerességét, és bemutatta, hogy több célcsoporttag munkalehetőséghez jutott. A zárókonferencián kerültek átadásra a célcsoporttagok részére azok a logóval és emblémával ellátott esernyők, tollak, reklámtáskák, bögrék, széldzsekik, amelyek a projektre emlékeztetik őket, illetve tudomást szerezhetnek a projektről mások is. A projekt megvalósítás során folyamatosan biztosítottuk a célcsoporttagok részére a képzés helyszínére történő szállítást, a megfelelő infrastruktúrával ellátott helyiségeket, a képzési szünetekben való étkeztetést, és minden célcsoporttag az adott képzési nap végén megkapta a költségvetésben szereplő megélhetési támogatást. Az esetmenedzserek a projekt kezdetén megkapták a munkavégzésükhöz szükséges számítógépüket, mely használatával a célcsoporttagok fejlődését tudták rögzíteni a pályázat által előírt dokumentációt vezetni illetve mindezeket a központi nyilvántartó rendszerhez kapcsolni.

A projekt megvalósítása nagy érdeklődésre tartott számot. Lebonyolítása alatt a kedvezményezett Borsodbótai ÖTTE Egyesület széleskörű ismertségre tett szert. Megismerték az Egyesület munkáját a célcsoporttagok, a projektben résztvevő települések vezetői, valamint a képző szervezetek képviselői is. A projekt lebonyolítása során a kedvezményezett FAT akkreditációt szerzett, amely újabb lehetőségeket nyit további működése során. A célcsoporttagok, a szakmai megvalósítók, a képző szervezetek, a munkaügyi központ és a helyi közösségek összefogása sikeressé tette a projekt lebonyolítását, amelyet az elért eredmények is bizonyítanak. Ez a tény meghatározó lehet a kistérség hátrányos helyzetű személyeinek és csoportjainak további felzárkóztatásának megoldása terén.